Łazienka marzeń

Każde pomieszczenie spełnia w domu konkretnie zadanie. Nie inaczej jest z łazienką. I nie mamy tu na myśli zaspokojenie potrzeb sanitarnych człowieka. Dla wielu łazienka jest miejsce wyciszenia, spokoju, miejsce w którym choć przez chwile można pobyć sam na sam ze swoimi myślami.

Czy warto inwestować w łazienkę?

Odpowiedź może być tylko jedna. Oczywiście, że warto. Więc dlaczego ludzie tak boją się remontów łazienek? Może dlatego, że funkcjonuje pogląd, iż łazienka może pochłonąć niewyobrażalne środki pieniężne. Oczywiście nie można jednoznacznie obalić takiego stwierdzenia, trudno jednak całkowicie się z nim zgodzić. Jeśli ktoś wybierz na swoje ściany łazienkowe płytki w cenie przykładowo 500zł za metr kwadratowy to oczywiście całkowite koszty remontu mogą przekroczyć możliwości finansowe przeciętnej polskiej rodziny. Wystarczy jednak odrobinę wysiłki i determinacji i można znaleźć odpowiednik tej samej płytki w cenie 10 krotnie niższej. Jest jednak kilka spraw o których warto pamiętać przy wyborze płytki by później nie żałować, lub co gorsza tracić pieniądze na problemach jakie mogą wyniknąć przez złą płytkę. Zwrócicie uwagę wybierają płytkę czy maję jednakowe wymiary. Najlepiej poprosić sprzedawcę o pokazanie paru sztuk i porównanie ich ze sobą. Płytka by wyglądał dobrze musi mieć dokładnie te same wymiary. I nie chodzi tu o to że płytka o wymiarach 48,5cm na 49,2 jest zła. Jeśli tylko wszystkie płytki tego samego rodzaju mają powtarzalne wymiary jak najbardziej można się nimi zainteresować. Kolejną rzeczą jaką warto sprawdzić to czy narożniki płytki trzymają kąty proste. Taka płytka może bardzo utrudnić idealne wykończenie łazienki. I na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy. Zawsze sprawdzaj czy płytka nie cierpi na tzw. efekt kołyski. Czyli czy powierzchnia widoczna jest idealnie prosta. Bardzo prosto sprawdzić to nawet w sklepie. Wystarczy położyć płytkę jej szlifowaną stroną na podłodze sklepowej i sprawdzić czy nie kołysać się przy nacisku na jedną z jej krawędzi. Jeśli zauważysz efekt kołyski lepiej nie inwestować w taką płytkę.

Jak obniżyć koszty wykończenia łazienki?

Co jeszcze ma wpływ na całkowity koszt remontu łazienki? Odpowiedni przemyślany projekt całej aranżacji. W takim przypadku warto skorzystać z usług profesjonalniej projektantów. W dzisiejszych casach większość sklepów oferujących armaturę łazienkową daje swoim klientom usługę projektowania łazienkę za darmo. W jaki sposób projekt może obniżyć cenę remontu łazienki? Dobrzy projektanci planują rozmieszczenie armatury oraz elementów na stale związanych ze ścianami nie tylko pod konkretne wymiary pomieszczenia ale również pod wymiar płytek. Dzięki takiem podejściu można ograniczyć ilość ciętych płytek co z kolei może mieć przełożenie na cenę robocizny ekipy budowlanej.
Dobry projektant doradzi również przy wyborze armatury, zawsze warto zapytać o możliwości ograniczenia kosztów związanych z wyposażeniem łazienki. Najczęściej znajduje się taki element który idzie zastąpić tańszym rozwiązaniem nie tracąc na jego funkcjonalności.

Kogo wybrać?

Odpływ liniowyKolejnym czynnikiem który mocno wpływa na wartość końcową to wybór odpowiedniego wykonawcy. Na  co warto zwrócić uwagę przy wyborze? Czy cena za wykończenie jednego metra kwadratowego powinna być jedynym kryterium wyboru? Co jeszcze liczy się, a o czym często zapominamy? Dlaczego jedni wykonawcy liczą sobie 70zł za metr kwadratowy położenia glazury, a inni 160 zł? Z czego wynika ta różnica?
Pozwólcie, że zaczną o końca. Zgodnie z powiedzeniem „coś za coś” rozbieżność w cenie różnych wykonawców wynika przeważnie z ostatecznej jakości wykonanej usługi. Niska jakość to i cena jest niska. Z czego więc wynika jakość, czy tylko z doświadczenia? Tak głównie z doświadczenia, ale nie bez znaczenia jest też sprzęt jakim się dysponuje. Osoba dysponująca tylko rysikiem do cięcia glazury nie jest w stanie wypracować takiej samej jakość jak firma która dysponuje profesjonalną piła do ciecia glazury, szlifierkami krawędzi, laserowymi poziomicami, dalmierzami itp. Posiadanie takiego sprzętu wiąże się z wyższymi kosztami zarówno inwestycyjnymi jak i eksploatacyjnymi. Jednak bez tego sprzętu nie da się uzyskać efektu „łał” wśród znajomych gdy pierwszy raz odwiedzą naszą łazienkę po remoncie.
Mamy świadomość że cena w dalszym ciągu odgrywa znaczącą rolę w wyborze wykonawcy danej usługi. Liczę jednak że w poprzednim akapicie przekonałem Was by odrzucać skrajnie niskie oferty ze względu na wątpliwą jakość. Co jednak zrobić gdy mamy porównywalne oferty. Czy da się jakość wyłonić lepszą firmę? Często bywa tak, że oferty nieco tańsze w ostatecznym rozrachunku wychodzą znacznie powyżej naszych oczekiwań ze względu na materiały jakie zostały zmarnowane podczas realizacji usługi. Chodzi głównie o ilość zużytego kleju do glazury czy tzw „fugi”. Oszczędność materiału nie zawsze leży w interesie wykonawcy. Wiele firm właśnie w materiale ukrywają dodatkowe profity dla siebie, co w naszym rozumowaniu jest oszustwem i powinno być karalne. Materiał jest własnością  inwestora, a jego marnotrawienie jest równoznaczne z kradzieżą.  

Mam małą łazienkę i co teraz?

Małe łazienki to „zmora” wielu osób. Niepotrzebnie. Małe pomieszczenia czasem łatwiej i lepiej można urządzić niż olbrzymie przestrzenie. Poza tym istnieje klika prostych sposobów by optycznie powiększyć swoją łazienkę. Jakie? o tym poniżej. 

Jak powiększyć optycznie łazienkę za pomocą kafelek?

Do małej łazienki lepiej wybierać duży format kafelek. Wydaje się oczywiste, a jednak nie każdy o tym wie. Duże płytki spowoduję, że ściana wygląda jednolicie i spójnie. oczywiście kolor też jest bardzo ważny. Wybierajcie jasne płytki, a wręcz białe i koniecznie z polerowane. Matowe i ciemne ściany sprawia że nasza łazienka będzie ciężka, a tym samym będzie wydawać się mniejsza. Błyszczące ściany sprawią że nasza łazienka będzie jasna i przyjemna dla oka. 

Co z małymi płytkami? 

Oczywiście małe płytki to jeszcze nie koniec świata. W takim przypadku trzeba tylko bardzo umiejętnie dobrać kolor fug. Dobrze dobrana fuga będzie sprawiać że powierzchnia ścian stanie się jednolita. Efekt końcowy będzie taki sam jak w przypadku płytek wielkiego formatu. 

Kwadratowe czy prostokątne. 

Właściwie to obojętne jaki kształt wybierzecie. Jeśli kwadratowe to nie ma także znaczenia jak są położone. Większy problem jest gdy zakupmy prostokątne. Zasada jest jedna. NIGDY NIE KŁADZIEMY PŁYTEK PIONOWO. 

Poziome pasy zawsze optycznie powiększają pomieszczenia. Ciekawym manewrem jest też dodanie ozdobnego cienkiego paska do jasnych płytek. Trzeba jednam uważać by odpowiednio dobrać kolory. Zabaw z kontrastem może się bardzo niedobrze zakończyć jeśli ktoś nieumiejętnie się do niej przygotuje.